O nás

Od 1. září 2014 jsme zahájili provoz LMŠ Lištička v Brně - Žabovřeskách, na Kroftově ulici č. 108, jsme pod Asociací lesních mateřských škol a od září 2017 jsme zařazeni do rejstříku škol a školských zařízení.

Zřizovatelem LMŠ je Lištička - lesní mateřská škola, zapsaný spolek. Členy zapsaného spolku jsou Daniela Chaloupková, Michaela Němcová a Michal Němec.

Jako zázemí nám slouží klubovna s velkým areálem, která má výhodnou polohu nedaleko centra Brna a zároveň je na úpatí lesnatého Palackého vrchu a Medláneckých kopců.

K dispozici máme: travnaté hřiště, pískoviště, dvě týpí, naučnou věž, ohniště, krytou pergolu, hmatový chodník, broukoviště, jezírka a přírodní zahradu, kde si děti začaly pěstovat zeleninu a ovoce.

Neodmyslitelnou součástí jsou také školková zvířata: morčata, psi, zakrslé ovečky a včely.

Provoz LMŠ je od září do června. Program je celodenní od pondělí do pátku (8:00 - 16:00). V době státních svátků provoz není. Převážně jednou za měsíc se koná sobotní akce pro rodiče s dětmi, které se může účastnit také veřejnost. V létě pořádáme pro děti příměstský tábor. Na jaře jezdíme pravidelně na vodu. V zimě se s námi můžete těšit na hory.

Maximální kapacita je 16 dětí na 2 pedagogy.

Přijímáme děti ve věku 3 - 7 let.

LMŠ Lištička je založena na myšlence "s dětmi venku za každého počasí bez zdí a plotů." Věříme, že pravidelný pobyt v přírodě dává dětem plnohodnotnou přípravu do života. Za každého počasí jsme opravdu venku, do klubovny chodíme jíst a odpočívat.

Obědy a svačiny nám zajišťuje www.lakšmanna.cz. Lze se domluvit na vegetariánské i bezlepkové stravě.

Několik základních myšlenek lesní mateřské školky:

  • Výrazné ekologické zaměření, důraz na trvalou udržitelnost a minimální dopad na životní prostředí
  • Posilování kontaktu dětí s přírodou, maximální možný pobyt v přírodě (za každého počasí), inspirace přírodou a jejími cykly v pedagogické práci s dětmi
  • Úzká spolupráce s rodiči, jejich participace na fungování školky. Nechceme, aby naše školka fungovala na principu „odložit a vyzvednout“. Smyslem je vytvořit si svou komunitu dětí i rodičů. Pořádat pro rodiny s dětmi akce a stmelit je dohromady
  • Alternativní pedagogické přístupy (montessori a waldorfská pedagogika, lesní pedagogika, environmentální výchova, psychomotorika, zážitková pedagogika, princip respektovat a být respektován...)
  • Malá skupinka dětí, více pedagogů – individuální a partnerský přístup k dětem

 

 

Koncepce

Pedagogická koncepce Hlavní myšlenkou LMŠ je trávit s dětmi  čas venku v každém ročním období  a ...

Průvodci

Zázemí

Vybavená klubovna a areál v Žabovřeskách na ulici Kroftova nám poskytuje kvalitní zázemí pro fung...

 

„Každé dítě by mělo mít svůj vlastní svět, kde jsou bábovičky z písku, luční kobylky, vodní brouci, pulci, žáby, motýli, lesní jahody, třešně, žaludy, kaštany, lezení po stromech, brouzdání se potokem, lekníny, veverky, netopýři, včely, morčata, štěňata, strniště, smrkové šišky, oblázky, písek, hadi, borůvky a sršni; a každé dítě, které o tento svět přijde, zároveň přijde i o nejlepší zdroj své výchovy.“

Luther Burbank, Zdokonalování lidské rostlinyČinnost je finančně podporována Magistrátem statutárního města Brna.


Naši činnost kromě magistrátu podporuje i Statutární město Brno, městská část Brno - Žabovřesky


Jsme členy Asociace lesních mateřských škol


Plakát MAP

 


Lesní mateřská škola Lištička