Vhodné oblečení a co dětem nabalit

Oblečení dětí v LMŠ se poněkud liší od ostatních typů školek. Děti je potřeba vybavit na celodenní a celoroční program venku a počítat s náhlými změnami počasí, s ušpiněním, popř. zničením oblečení (oblečení špinavé od bláta, roztržené od větve, propálené od jiskry u ohně, zapatlané od barev, atd...). Ze začátku se to může zdát velmi složité, ale opak je pravdou.

Doporučuje se děti oblékat tzv. cibulovitým vrstvením, což znamená, že má na sobě dítě více vrstev, které v případě změny počasí odkládá do svého batohu.

V zimě a chladných dnech je základem kvalitní termoprádlo, které i v případě propocení, nebo namočení dál hřeje. Na něho vrstvíme teplou vrstvu v podobě vlny, nebo fleecu. Nejsvrchnější vrstvou je bunda, která je nepromokavá a prodyšná. Nedoporučují se zateplené pláštěnky, protože se v nich děti přehřívají. Stejným způsobem se vrství dolní končetiny. Nejspodnější vrstvu tvoří termoprádlo, na něm např. kamaše a svrchní kalhoty jsou vodotěsné, nejlépe se zvýšeným pasem, aby se do nich daly zastrčit horní vrstvy oblečení.

I za teplých dnů na sobě mají děti dlouhé rukávy a nohavice. V lese je chladněji, navíc se tak chrání před škrábanci a klíšťaty. Samozřejmostí je pokrývka hlavy. Na nohou mají děti takovou obuv, která zvládne projít každou kaluží a blátem, nejlépe kotníkové pevné boty (v zimě zateplené).

Dětem je potřeba nabalit batoh a do něj:

  • svačinu a láhev na pití
  • krém (ať už proti slunci, nebo mrazu)
  • náhradní ponožky a spodní prádlo
  • v zimních měsících náhradní rukavice

V klubovně si děti mohou nechávat:

  • ručník
  • bačkory v látkovém pytlíku
  • spacák

Počítejte s tím, že děti mohou mít oblečení špinavé od bláta, roztržené od větve, propálené od jiskry u ohně, zapatlané od barev, atd... Na závěr je potřeba nezapomenout nechat v batohu alespoň trochu místa na všechny úžasné věci, které děti během dne najdou a budou si je chtít vzít domů :)

 

 

„Každé dítě by mělo mít svůj vlastní svět, kde jsou bábovičky z písku, luční kobylky, vodní brouci, pulci, žáby, motýli, lesní jahody, třešně, žaludy, kaštany, lezení po stromech, brouzdání se potokem, lekníny, veverky, netopýři, včely, morčata, štěňata, strniště, smrkové šišky, oblázky, písek, hadi, borůvky a sršni; a každé dítě, které o tento svět přijde, zároveň přijde i o nejlepší zdroj své výchovy.“

Luther Burbank, Zdokonalování lidské rostlinyČinnost je finančně podporována Magistrátem statutárního města Brna.


Naši činnost kromě magistrátu podporuje i Statutární město Brno, městská část Brno - Žabovřesky


Lesní mateřská škola Lištička